Kişisel Web Sitesi Yapmadan Önce Bilinmesi Gerekenler

Kişisel Web Sitesi Yapmadan Önce Bilinmesi Gerekenler

Günümüzde kişisel bir web sitesi oluşturmak işletmeler için vazgeçilmez hale geldi. Bugün olmasa da gelecekte sizin adınıza açılabilecek olan bu web sitesine isim kaydı yaptırmak çok faydalı olabilir. Daha önce web geliştirme deneyimi olmayanlar için, web sitesi oluşturmadan önce bilinmesi gereken birkaç ipucu vardır. Kişisel web sitenizi oluşturmaya başlamadan önce bu bilgiler işinizi çok daha kolaylaştıracaktır.

Bu haftaki Kişisel Web Sitenize Başlamadan Önce Bilmeniz Gerekenler yazısında, kişisel bir web sitesi geliştirmek ve internette adından söz ettirmek isteyenlerin sürece başlamadan önce bilmesi gereken bazı ipuçlarını paylaşıyorum. Günümüzde internet üzerinde kodlama yapmadan web siteleri geliştirmenize olanak sağlayan çevrim içi platformlar bulunmaktadır. Öte yandan bir işletme web sitesi geliştirmenin profesyonel destek gerektirdiğini söylemeliyiz. Kişisel Web Sitenizi Oluşturmadan Önce Bilmeniz Gerekenler Benzersiz Bir Alan Adı Seçmek İnternette kendi web sitesini oluşturmayı düşünenler, öncelikle kişisel veya ticari bir alan adı seçmelidir.

Çevrimiçi olarak satın alınan yeni bir web sitesi adı geri alınamaz veya önceden kaydedilemez. Başka bir deyişle, düşündüğünüz web sitesi adının daha önce kullanılmamış olması gerekir. Kişisel bir web sitesi adı seçerken genellikle ilk-son biçiminde kaydedilse de, bir işletme web sitesi adı için çekici bir ad bulmak daha uygun olacaktır. Alan adı tescili, belirli bir ücret karşılığında bir yıl veya daha uzun süre için tescil edilir. Uygun Platform Kişisel bir web sitesini kodlamadan geliştirmek mümkün olduğundan bahsediyorum. Öte yandan kod bilenlerin kullanabileceği web geliştirme platformları da var.

Dilerseniz bir platform olmadan da kodlama becerilerinizi kullanarak web sitesini geliştirebilirsiniz. WordPress, Wix, Joomla vb. gibi platformları kullanarak ilgili ortamların sunduğu imkanlardan yararlanarak web sitenizi geliştirebilirsiniz. Barındırma Alanı Web siteniz için bir isme karar verdiniz ve artık hangi geliştirme platformunu kullanmak istediğinizi biliyorsunuz. Web sitenizi çevrimiçi olarak nerede barındırmak istediğinize karar verme zamanı. etki alanı barındırma; Web sitem, geliştirme kodlarının saklandığı çevrimiçi bir alan olarak kendini gösterir. Web sitenizi hangi kodlama dilinde geliştirmek istediğiniz (HTML, PHP, ASP, JAVA vb.) o platformda kullanılan yazılım parçacıklarının nerede barındırıldığına yansır.

Bir barındırma alan adı genellikle web sitesini kaydettirdiğiniz şirketin barındırma hizmetidir. Web sitesi barındırma alanının bu firmaya ait sunucularda tutulması için süreye bağlı olarak belirli bir ücret alınmaktadır. Bir barındırma alanı seçerken, web sitesinin geliştirileceği platformu seçmek önemlidir. Örneğin .NET ortamında ASP kodlarını kullanarak bir web sitesi geliştirmek istiyorsanız Windows hosting paketi daha uygundur. Öte yandan PHP kodlama ve MYSQL veri tabanı ortamlarını kullanmayı planlıyorsanız Linux hosting paketi seçimi daha sonra yaşanabilecek problemlerle karşılaşmamak için önemlidir.

Aynı şekilde Python ile web sitesi geliştirmek isteyenlerin de hosting hizmeti almadan önce uygun paketleri araştırması iyi olur. Web siteniz için doğru temayı bulma Kişisel bir web sitesini kodlamadan oluşturmaya karar verdiyseniz, bu platformun sağladığı modüler ortamlarda web sitesinin nasıl görüneceği ile ilgili bir şablon (tema) seçebilirsiniz. Seçilen temada kendi değişikliklerinizi yaparak sitenizi özelleştirebilirsiniz. Web geliştirme platformları, bir web sitesinde kullanılan her işlev için kod parçacıklarından oluşan modüllere sahiptir.

Kendinize uygun modülleri kullanabilirsiniz. Günümüzde kişisel bir web sitesi oluşturmak göründüğü kadar zor değil. Kullandığınız platforma bağlı olarak, modüler web sitesi bileşenleri kullanılarak kod yazmadan kişisel web siteleri oluşturulabilir. Daha profesyonel bir web sitesi geliştirmek için profesyonel desteğe ihtiyacınız var.

Önceki Post

CT'de Yapay Zeka

Sonraki Post

Yapay Zekanın Bileşenleri Nele

Bizi Arayın
+90 538 033 35 91
Whatsapp İrtibat
905380333591