Teknoloji Bağımlılığı

Teknoloji Bağımlılığı

Çağımız teknoloji çağı, bunu çok fazla biliyoruz. Birkaç "dokunma" veya "tıklama" ile dünyayı avucumuzun içine alma lüksüne sahibiz, bu nedenle yanlışlıkla telefonumuzu evde unutursak, sanki kendimizin yarısını geride bırakmış gibi ona bağımlı hale gelebiliriz. Evde Her şeyin fazlasının zararlı olduğunun bilincinde olmamıza rağmen alışık olduğumuz şeylerden vazgeçmek büyük sorun. Sosyal medya veya cep telefonu bağımlılığı gibi teknoloji bağımlılığı ile ilgili bazı önemli noktaları paylaşmak istiyoruz. Öncelikle teknoloji bağımlılığının ne olduğundan kısaca bahsedelim.

 

Teknoloji bağımlılığı ne anlama geliyor?

Teknoloji bağımlılığı, telefon, bilgisayar, akıllı cihaz, oyun konsolu, tablet vb. dijital cihazların aşırı ve kontrolsüz kullanımı sonucu ortaya çıkan bir bağımlılık türüdür. Tıpkı tütün veya alkol bağımlılığı gibi, ruha zarar verdiği söylenebilir. Araştırmalara göre her sekiz kişiden birinde teknoloji bağımlılığı gözlemlenebiliyor. Teknoloji bağımlılığı hemen hemen tüm yaş gruplarında görünür hale geldi. Teknolojinin dezavantajları kulaklarımızı tırmalarken, teknolojinin avantajlarını da görmezden gelmemiz mümkün değil. Uzmanlara göre teknoloji aslında fena değil. Ancak teknoloji bağımlısı bireyler için ciddi tedavi gerektirebilir. Hatta bazı uzmanlara göre teknoloji bağımlılığının tedavisi, uyuşturucu bağımlılığı kadar zor olabiliyor. Çünkü bu durum teknolojiyi çok fazla ve kontrolsüzce seven insanların günlük hayatını etkiliyor. Teknoloji bağımlılığının arkasında pek çok neden vardır. Bazılarını listeleyelim.

Teknoloji bağımlılığının nedenleri nelerdir?

Teknolojinin bağımlılık yapmasının birçok nedeni var. Kişisel davranış, biyolojik ve genetik nedenler rol oynuyor gibi görünüyor. Teknoloji bağımlılığına yol açan bazı faktörleri şu şekilde özetleyebiliriz.

 

Akıl sağlığı

Teknoloji bağımlılığının ruh sağlığı yerinde olmayan kişilerde daha yaygın olduğu bilinmektedir. Özellikle anksiyete, depresyon, sosyal fobi ya da uyku bozukluğu olan kişilerde teknoloji bağımlılığının izleri daha sık görülüyor.

Kişilik Özellikleri

Teknoloji bağımlılığı özellikle sosyal ilişkilerde başarısız ve aynı zamanda utangaç kişilerde görülür. Bir kişi utangaçsa ve iletişim kurmakta zorlanıyorsa, sosyal medyada daha güvenli ve rahat hissedebilir. Topluma karışmak yerine tüm zamanını sosyal medyada geçirebilir.

Dış etkenler

Dış etkenler kısaca çevresel olaylar olarak adlandırılabilir. Örneğin iş stresi yaşayan kişilerin sosyal medyayı daha çok sevdikleri ve bu nedenle özel hayatlarındaki olayların insanları teknoloji bağımlısı hale getirebildiği gözlemlenebilir. Kişi iş hayatında başarılı değilse bu teknikle kendi kendine masaj yapabilir ve bu sayede stres seviyesini azaltabilir.

Teknoloji bağımlılığının belirtileri nelerdir?

Birçoğumuz sosyal ağları aktif olarak kullanıyoruz. Teknoloji bağımlılığı söz konusu olduğunda “Ben de bağımlı mıyım?” soru gelebilir. Teknoloji bağımlılığının belirtileri şu şekilde sıralanabilir. Bilinçsiz veya bilinçli olarak sosyal ağlarda veya internette saatler geçirmek. Bilgisayarı gece geç saatlere kadar bırakamazsın. Bilgisayardan uzaklaşıldığında ya da telefonla bir süre iletişim kurulmadığında boşluk hissi, yani "kaybolur". İnternet erişimi için günlük hayattan vazgeçmek. Örneğin, yemek yemeyi veya bir randevuyu ertelemek.

Teknoloji bağımlılığı tedavisi nedir?

Yukarıda da belirtildiği gibi teknoloji bağımlılığı da diğer bağımlılıklar kadar zararlıdır. Teknoloji bağımlılığının arkasında psikolojik nedenler olabilir. Bu nedenle, öncelikle psikolojik sonuçları ve nedenlerini bulmak gerekir. Randevu sonrasında uzman görüşüne göre tedavi sürecine başlanabilir. En önemlisi ise alanında uzman kişilerden destek almaktır. Doğru tedavi ile teknoloji bağımlılığında çok ileri gitmek mümkün.

 

Önceki Post

Teknolojinin Zararları Nedir?

Sonraki Post

Son Teknoloji Geliştirme Etkil

Bizi Arayın
+90 538 033 35 91
Whatsapp İrtibat
905380333591