Kurumsal Web Sitesi'nde Olması Gerekenler

Kurumsal Web Sitesi'nde Olması Gerekenler

Web siteniz genellikle müşterilerin şirketiniz ile ilgili bilgi edindiği ilk yer olduğu için işletmeniz online hiçbir şey satmasa bile, şirketinizin çok iyi bir kurumsal web sitesine sahip olması gerekmektedir.Çünkü web sitesi günümüz teknoloji dünyasının vazgeçilmez bir parçasıdır.

Şirket Web Sitesi Nedir ve Neden Olması Gerekir?

Şirket web sitesi, internette bir markayı resmi olarak temsil etmek için kullanılan ve genellikle markanın kendini tanıttığı bir web sitesidir. Fakat kurumsal bir web sitesi,sadece referans niteliğindeki bir varlığın ötesinde, satın alma seçenekleri de sunabilir. Örneklerden de anlayabileceğiniz gibi işletmenizin bir web sitesine ihtiyaç duymasının birçok nedeni vardır, ancak en önemli nedenleri şunlardır:

1. Müşterileriniz her daim çevrimiçidir

Şirketiniz online olmasa bile, müşterileriniz satın alma kararı vermek ve bir işletme hakkında daha fazla bilgi almak için interneti kullanır. Bu yüzden sizi çevrimiçi bulamazlarsa, potansiyel müşterilerinizi rakiplerinize kendi ellerinizle kaptırmış olabilirsiniz. Ayrıca rakipleriniz modern, profesyonel bir siteye sahipse ve sizin sitenizin kullanımı zorsa, potansiyel müşterileriniz yine rakiplerinizi tercih edebilir.

2. Yeni pazarlara ulaşabilmenize olanak tanır

Şu an için yeni müşteriler aramıyorsanız bile, kurumsal web sitesi herhangi bir şeyi aradığınızda kullanabileceğiniz önemli bir araçtır. Kurumsal bir web site, farklı dil seçenekleri ile yeni ülkelere açılmanıza yardım edebilir. Ayrıca web sitenizi ziyaret eden kişilerin verileri izlemek, pazarınızı anlamanıza da yardımcı olabilir.

3. Düşük maliyetli pazarlama

İnternet nispeten ucuz pazarlama yapmanızı sağlar. Bir web sitesi, yılın 365 günü 7/24 orada olan bir satış temsilcisi gibidir ve iyi bir kurumsal site, küçük bir şirketi büyük bir kuruluş gibi gösterebilir.

4. Markanızı güçlendirir

Bir web sitesi markanızın temel elemanlarından biridir. Müşterilere neden var olduğunuzu, rakiplerinizden nasıl farklı olduğunuzu ve onlara ihtiyaç duydukları şeyi nasıl verebileceğinizi anlatabilmek harika bir platformdur. Bu yüzden web sitenizden en fazla yararı elde etmek için, markanızı geliştirmenize, şirketinizi konumlandırmanıza ve müşterileri çekmenize yardımcı olacak detaylı bir pazarlama planı oluşturmaya vakit ayırmanız gerekir.

5. Mobil müşterileri çekmenize olanak tanır

Bugünlerde sadece çevrimiçi olmak yeterli değildir. Sitenizin ayrıca mobil uyumlu bir sürüme de ihtiyacı vardır. Çünkü müşterilerinizin sizi masaüstünde değil, mobil cihazda arama olasılığı yüksektir ve arama motorları yapılan sorgularda, mobil versiyonları olan siteleri daha üst sıralarda listeler.

Kurumsal Web Sitesinde Olması Gerekenler Nelerdir?

Web tasarım trendleri sürekli değişse de, her işletme web sitesinde kesinlikle bulunması gerekenler aşağıdaki şekildedir:

1. Açık Bir Amaç

İşletmenize aşina olmayan kişilerin web site amacınızı da bilmesi gerekir. Birisi sitenize girdiğinde, iki şey anında netleşmelidir: Ne yaptığınız ve ziyaretçinin ne yapmasını istediğiniz.

2. Basit Bir Web Adresi

İnsanların sizi kolay bir şekilde  bulmasını istiyorsanız, potansiyel müşterilerinizin çok fazla zorlanmadan sitenize ulaşabilmesi için işletmenizin adını içeren basit bir web adresi oluşturun.

3. Güçlü, Profesyonel Markalaşma

Bazı küçük işletmeler markalaşmanın önemini ciddiye almaz. Ancak alan adınızdan seçtiğiniz renklere kadar işletmenizi temsil eden her şey birbiriyle uyum içinde olmalıdır. Ayrıca logonuz, sitenizdeki renkler, yazı tipleri ve görseller markanızı en güzel biçide yansıtmalıdır.. Bu, insanların sizi tanımasına ve hatırlamasına yardımcı olur.

4. Basit Bir Navigasyon

Web sitesi menüleri söz konusu olduğunda birden çok seçenek vardır. Ancak neyi seçerseniz seçin, önemli olan ziyaretçilerin sitenizde ihtiyaç duyduklarını bulmalarını kolaylaştırmaktır. Bu yüzden navigasyon basit olmalıdır. İnsanlar bilgiyi kolay ve hızlı bir şekilde bulmayı severler. Bunu ne kadar iyi başarabilirseniz, o kadar başarılı olursunuz.

5. Bulunması Kolay İletişim Bilgileri

Bilgilerinizi bulamazlarsa insanların sizinle iletişim kurmasını sağlayamazsınız ve sırf size nasıl ulaşacaklarını bulamadıkları için potansiyel bir müşterinizi kaybetmek istemezsiniz. Bu yüzden ziyaretçilerinizin iletişim bilgilerinizi bulmasını kolaylaştırmanız gerekir. 

6. Güçlü Harekete Geçirici CTA’lar (Call to Action – Harekete Geçirici Mesaj)

Harekete geçirici bir mesaj, web site ziyaretçilerinize ne yapmaları gerektiğini söylemelidir.İçeriğinize stratejik olarak CTA’lar yerleştirmek de, dönüşümleri artırmanın bir diğer yoludur. Bu basit buton, fazla müdahale etmeden göz alıcı şekilde insanların dikkatini çeker.

7. Harika Bir Mobil Deneyim

Mobil trafik, tüm web trafiğinin yaklaşık yarısını oluşturur. Bu nedenle iyi bir mobil deneyim çok önemlidir. Siteniz hızlı yüklenmez ve iyi bir kullanıcı deneyimi sağlamazsa, ziyaretçi kaybına uğrarsınız. Bu ziyaretçiler, kendilerine daha iyi bir deneyim sunan başka bir site bulurlar.

8. Kaliteli ve Eğitici İçerikler

İçerik, web sitenizin arama motorları veya sosyal medya siteleri vasıtasıyla trafik alma şeklidir. Bu yüzden içeriğinizin müşterinizle alakalı, bilgilendirici olması önemlidir. İdeal müşterinizin ürününüz/hizmetleriniz hakkında ne bilmek isteyeceğini düşünün ve bu konular etrafında sayfalar ve blog gönderileri oluşturun. 

9. Müşteri Görüşleri 

İnsanlar yorumları okur ve kararlarının çoğunu bunlara dayanarak verir. Bu nedenle, müşteri görüşleriniz varsa, insanlar web sitenizi ziyaret ettiklerinde onları görmelidir. Bu, işletmenizin itibarı konusunda potansiyel müşterilerinize gönül rahatlığı sağlar. Bu yüzden sizinle harika bir deneyim yaşadıktan sonra müşterilerinizden benzer incelemeler bırakmalarını isteyebilirsiniz.

10. Google Analytics

Google Analytics olmadan teknik olarak bir işletme web siteniz olabilir, ancak bu uzmanlar tarafından önerilmez. Google Analytics, web sitenizin trafiği ve kullanıcıları hakkında size çok fazla miktarda bilgi verir. Trafik kaynağından ziyaretçileriniz tarafından en çok kullanılan işletim sistemine ve çok daha fazlasına kadar, kullanıcılarınız hakkında bilgi edinmenize ve pazarlama çalışmalarınızı bu verilere göre daha iyi şekillendirebilmenize olimkan sağlar. Hatta bir ziyaretçinin telefon görüşmesi yapması veya bir iletişim formu doldurması gibi hedefler belirleyebilir ve bu hedeflere her ay (veya hafta) ulaşıp ulaşmadığınızı takip edebilirsiniz.

Önceki Post

Grafik Tasarım Nedir?

Sonraki Post

Web Site Nasıl Kurulur?

Bizi Arayın
+90 538 033 35 91
Whatsapp İrtibat
905380333591