Metalurji Nedir?

Metalurji Nedir?

Metalurji, metabilim anlamına gelir ve metallerin ayrılması, zenginleştirilmesi ve işlenmesi ile ilgilenen bilimdir. Metalürji mühendisi olmak için dört yıllık bir eğitim veren metalurji ve malzeme teknolojisi alanında okumak gerekir.

Metalurji ve Malzeme Mühendisliği, teknik becerilere ve etkin iletişim becerilerine sahip olanlar için uygun bir bölümdür. Uygulamaya bağlı olarak, işlenmiş metaller her türlü proseste kullanılabilir. Teknoloji ile birlikte gelişen metalürji, tarihte metallerin kullanımına başka bir yön vermektedir. Metaller insan ihtiyaçlarına göre ayrıştırılır ve şekillendirilir. metalürji nedir? Metallerin kullanım amaçlarına göre ayrılmasını ve işlenmesini inceleyen bilim dalı olan metalurji, metallerle ilgili her türlü işlemi kapsar. Metalurjinin girmediği teknoloji alanı hemen hemen yoktur ve bu her alanda görülmektedir. Tarihte metallerin kullanımı çok eski zamanlara dayansa da metalürji bilimi teknoloji ile birlikte gelişmiştir.

Kimyasal olarak elde edilen metaller belirli fiziksel işlemlere tabi tutulur. Metalürji mühendisleri, çeşitli endüstriyel sektörlerdeki teknik ihtiyaçlar için işe alınır. Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bölümü Türkiye'de yeni yeni ilgi görmeye başlasa da geleceği çok net. Bir ürün veya ürünlerde uzmanlaşması beklenen bir metalurji mühendisi, metalleri en basit ve en ucuz şekilde işlemeyi düşünür. Üretim metalurjisi ve fiziksel metalurji olarak ikiye ayrılan metalurji, hammaddelerin ayrıştırılmasından uygulama alanına kadar pek çok faktörün gerçekleşmesine olanak sağlar. Metalurji ve malzeme mühendisliği mezunları ne iş yapar?

Metalurji mühendisleri, madenlerde malzemelerin işlenmesinde büyük payı olan Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bölümlerinden gelmektedir. Ağırlıklı olarak maden mühendisleri ile çalışmakta ve üretim problemlerini analiz etmektedir. Başta havacılık olmak üzere savunma gibi birçok alanda metalurji mühendislerine ihtiyaç duyulmaktadır. Birçok teknik malzeme geliştirmiş olan metalurji mühendisleri, metallerin kozmopolit özelliklerini inceler ve farklı yorumlar yaparlar. Malzemenin yanı sıra metalürji mühendisleri de simülasyon sürecine aktif olarak katılıyor. Tasarım ve analitik zihne sahip kişiler Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bölümünü tercih etmelidir. Eğitim süreci 4 yıl olup, dersler analiz ve planlama konularında anlatılmaktadır.

Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bölümü'nden mezun olan bir öğrenciye malzeme mühendisi denir. Malzeme mühendislerinden, malzeme üretimi ile ilgili süreçleri bilen, donanımlı kişiler olmaları beklenmektedir. Tercih döneminde zorluk yaşayanlar için Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bölümünü para kazanmak için değil keyif için tercih etmekte fayda var.

Anahtar Kelimeler

Paylaş

Bizi Arayın
+90 538 033 35 91
Whatsapp İrtibat
905380333591