Metalurji

Metalurji

Metalurji ve malzeme mühendisliği, metal-seramik polimerleri ve kompozit malzemeleri inceleyen ve kimya ve makine mühendisliğinin yanı sıra fizik, kimya ve biyoloji gibi temel bilimlerle güçlü bağları olan disiplinler arası bir disiplindir. Metalurji ve malzeme teknolojisi, insanlık için gerekli olan ileri teknoloji malzemeleri, çevresel sorumlulukları da gözeten üretim yöntemleri ile üretmeyi ve geliştirmeyi görev edinmiştir. İnsanlık tarihini Taş Devri'nden Tunç Devri'ne ve oradan da Demir Çağı'na taşıyan metalürji, metalurji ve malzeme mühendisliği mesleği adı altında "sanat"ın dayandığı bir bilim ve teknoloji dalı olmuştur. temel bilimler üzerine. modern uygarlığın doğuşuna ve gelişmesine büyük katkı sağlamıştır.

Gerek ülkemizde gerekse dünyada sanayi ve kimya sanayinin gelişmesi ve kaliteli malzemeye duyulan ihtiyaç nedeniyle metalurji ve malzeme teknolojisinin önemi değişmiştir. . bir yetişkin Otomotivden ev aletlerine, uzay ve havacılıktan petrole, tıbbi cihazlara ve biyomedikal malzemelere ve plastiğe, imalattan kimyaya kadar geniş ve çok çeşitli bir alanda çalışan metalurji ve malzeme mühendislerine kapsamlı eğitim ve mesleki beceriler kazandırmayı amaçlamaktadır. . .

TARİHÇE

Bölümümüz 1992 yılında Mühendislik Fakültesi bünyesinde malzeme bilimi ve teknolojisi adı altında kurulmuş ve 2008-2009 eğitim-öğretim yılında 3 öğretim üyesi, 1 araştırmacı ve 31 lisans öğrencisi ile eğitime başlamıştır. 2015-2016 Eğitim-Öğretim yılından itibaren eğitim-öğretim hayatına 0 İngilizce ile devam etmektedir. 2017-2018 Eğitim-Öğretim yılından itibaren mühendislik fakültesi metalurji ve malzeme teknolojisi bölümünde eğitimine devam etmiştir. Halen 2 Profesör, 2 Yardımcı Doçent, 4 Doktora Yardımcı Doçent ve 3 Araştırma Görevlisi ile öğretime devam etmektedir. İŞLER Metalurji ve malzeme mühendisliği günümüzde kimya, mekanik, inşaat, havacılık, uzay, uçak, elektrik, elektronik, çevre ve medikal alanlara yayılan ve üretimde önemli rol oynayan multidisipliner bir bilim ve teknoloji alanı olarak gelişmektedir. verimlilik, enerji ve hammadde üçlüsü ile uyumlu süreçler.

Son yıllarda genel metalurji ve malzeme mühendisliği üzerine yapılan çalışmalar; kompozit malzemeler (karbon bazlı polimer kompozit malzemeler karbon fiber bazlı seramik ve metal kompozit malzemeler) elektrometalurjik uygulamalar (hücre tasarımının iyileştirilmesi, kullanılan elektrot malzemelerinin dönüştürülmesi ve geliştirilmesi) toz metalurjisi demirli çelik ve döküm üretim yöntemleri demir dışı metal üretimi cam seramik ve refrakter uygulamaları plastik teknolojileri kaynak ve kaynak teknolojisi tahribatsız muayene yöntemleri metal şekillendirme ve işleme yöntemleri yüzey işlemleri ve kaplama elektronik malzemeler manyetik malzemeler enerji ve biyomedikal malzemeler. Otomotiv endüstrisinden beyaz eşyaya, uzay teknolojisi ve havacılıktan petrol endüstrisine, tıbbi cihaz ve biyomedikal malzemelerden plastiğe, imalattan kimya endüstrisine kadar birçok farklı alanda faaliyet göstermektedir.

İŞ Kamu ve özel sektörde çok çeşitli rollere sahip metalurji ve malzeme mühendisleri; Üç ana malzeme grubu olan metal seramik ve polimer malzemeler ile ek malzeme grupları olan kompozit malzemeler, nanokompozit malzeme, elektronik malzeme ve biyomalzeme iş alanlarında çalışabilirler. Metalurji alanını tercih eden metalurji ve malzeme mühendisleri, metal hammaddelerinin üretimi, metal hammaddelerinin işlenmesi, metal alaşımlarının üretimi ve bu metal hammaddelerin ürün haline getirilmesi alanlarında faaliyet gösteren firmalarda çalışabilirler. Seramik alanını tercih eden metalurji ve malzeme mühendisleri, seramik hammadde üretimi, seramik hammadde işleme, seramik alaşımı üretimi, ürettikleri seramik malzemelerin günlük hayata dönüştürülmesi alanlarında faaliyet gösteren firmalarda çalışabilmektedirler. Seramikte çalışan malzeme mühendisleri, otomotiv ve beyaz eşya endüstrilerinde, havacılık, biyomedikal, elektronik ve fiber optik malzemelerde daha sübjektif olarak çalışabilirler. Polimer alanını tercih eden metalurji ve malzeme mühendisleri petrolden polimer hammaddesi üreten, polimer hammaddelerini işleyen, polimer karışımları üreten ve yaptıkları polimer hammaddelerini işleyen firmalarda çalışabilirler.

Günlük hayatta kullanılan ürünler için. Polimer alanında çalışan metalürji ve malzeme mühendisleri tekstil, havacılık, otomotiv ve beyaz eşya sektörlerinde, biyomedikal alanlarda, yakıt pillerinde ve pil izolasyonu olarak kullanılan polimer malzemelerde daha sübjektif olarak çalışabilmektedirler. endüstri ve elektronik endüstrisi. Üç temel malzeme grubu olan seramik, polimerler ve metallerin yanı sıra kompozit malzemeler, nanokompozit malzemeler, elektronik malzemeler ve biyomalzemeler alanında çalışmak isteyen metalurji ve malzeme mühendisleri, bahsedilen metal seramik ve polimerlerden herhangi birinde çalışma imkanına sahiptir. . alanlar . Özellikle günümüzde nanokompozit malzemelerle çalışmak ve nanokompozit malzemelerin üretiminde geleneksel malzemelerin özelliklerini geliştirmek malzeme endüstrisinin yegâne amacıdır. Nanokompozitlerin alanı metalleri, polimerleri ve seramikleri kapsadığı için bu alanda çalışan metalurji ve malzeme mühendisleri bu üç ana malzeme grubunun iş alanlarında iş bulabilmektedirler.

Anahtar Kelimeler

Paylaş

Önceki Post

Metalurji Nedir?

Sonraki Post

İnternet

Bizi Arayın
+90 538 033 35 91
Whatsapp İrtibat
905380333591