İnternet

İnternet

İnternet, Inter (arasında) ve reto (ağ) kelimelerinden oluşur. "Ağlar arasında" anlamına gelir. İnternet, tüm sınır ve sınırlardan bağımsız, merkezi kontrol dışında çalışan ve ağ içindeki bilgisayarların birbirleriyle bağlantı kurmasını sağlayan bir iletişim ağı olarak nitelendirilmektedir. Kısacası İnternet, bilgisayar ağlarının TCP/IP adı verilen bir veri aktarım protokolü kullanarak birbirine bağlanmasını sağlayan elektronik bir iletişim ağı olarak nitelendirilir.

İnternetin Türkçe karşılığı halka açık ağ olarak tanımlanmaktadır. İngilizce'deki tam karşılığı, birbirine bağlı ağların bir koleksiyonu olarak tanımlanır. Bu nedenle, İngilizce "interconnected networks" kelimesinden türetilmiştir. İnternet sayesinde dünyanın her yerinde bilgiye erişim mümkündür. Konumdan bağımsız olarak, bilgiler kolayca paylaşılabilir ve iletilebilir. İnternet TCP/IP adı verilen bir sisteme sahip tüm cihazların birbirine bağlanmasını sağlar. İnternet, bir şekilde birbirine bağlı olan telefon hatlarıyla aynı prensipte çalışır.

Dünyanın birçok yerinde, İnternet hala mevcut telefon hatları üzerinden çalışmaktadır. Ülkeler arasında kara hatları vardır. Ayrıca denizin altına fiber kablolar ve uydu altyapısı döşeniyor. Bu hatlar sayesinde ülkeler internet üzerinden birbirine bağlanmakta ve iletişim sağlanabilmektedir. İnternet sayesinde, nerede olursa olsun bilgiye her an kolayca erişilebilir.

İnternet nasıl çalışır? Gelişen teknolojik imkanlar sayesinde internet bağlantısı kablosuz ağ üzerinden sunulmaktadır. Ancak internet hizmeti yer altına döşenen kablo hatları üzerinden çalışmaktadır. Wi-Fi bağlantısı, örn. kablosuz internet, router adı verilen bir router ile çalışır. Kablo ağlarına bağlantı bir yönlendirici aracılığıyla kurulur. Akıllı telefonları veya tabletleri İnternete bağlamak, kablolu ağa bağlı bir erişim noktası gerektirir. İnternet ağı, yer altına yerleştirilmiş optik kablolar veya sıradan elektrik direklerine bağlı kablolarla donatılmıştır. Yapısı, İnternet sunucuları adı verilen sunucular ve istemci adı verilen istemcilerden oluşur. Sunucular diğer makinelere hizmet eder, doğrudan internete bağlı olarak çalışır. Posta sunucusu, veri sunucusu ve web sunucusu gibi farklı sunucu türleri vardır. Tüm sunucuların sabit bir internet protokolü vardır, yani. Statik IP Adresi. IP adresleri sayesinde bilgisayarlar arasında bağlantılar kurulur.

Evde kullanılan bilgisayarlar, bir İnternet servis sağlayıcısı aracılığıyla doğrudan İnternete bağlanır. Bu nedenle kablosuz internet bağlantısı kullanılır. Bu nedenle evdeki bilgisayarlara istemci denir. Bilgisayar, sağlayıcının İnternet hizmetini kullanarak sunucunun IP adresine bağlanır. Böylece kullanıcı internete erişim sağlar. İnternet hızını ölçmek ve altyapı hızını kontrol etmek için hız testi ve altyapı anketleri sayfalarımızı ziyaret edebilirsiniz. İnternet Tarihi 1950'lerde bilgisayar konseptinin gelişmesi, cihazlar arasında veri iletimi konusunu gündeme getirdi. Sayısal ağın paket tasarımı Amerika Birleşik Devletleri, Fransa ve İngiltere'deki laboratuvarlarda geliştirilmiştir. İnternet tarihteki yerini aldı ancak ABD Savunma Bakanlığı ilk protokol olan ARPANET'i kullanmaya başladı. Bu ağ üzerinden gönderilen ilk mesaj Los Angeles, California Üniversitesi'nden bir profesörün bilgisayarına gitti. 1981 yılında yapılan geliştirme çalışmaları sonucunda ARPANET daha büyük ağlara bağlanabilen bir yapıya kavuşmuştur. Dijital iletişimin öncüleri arasında 19. sırada. 20. yüzyılda teleks cihazları hala kullanımda olsa da bugünkü anlamıyla bu durum 20. yüzyılın başlarında gelişmiştir. İlk birbirine bağlı bilgisayarlar, o zamanki teknolojinin izin verdiği düzeyde, ana bilgisayarlar arasında iki nokta üzerinden veri akışına izin veriyordu. Zamanla bu sistem de gelişti ve ana bilgisayar veya terminaller arasındaki mesafe ortadan kalktı. Yüksek bağlantı hızının keşfedilmesiyle birlikte internetin tarihi başka bir boyuta taşındı. İki cihaz arasında dosya paylaşmak artık çok kolay. Fakat bu durumda ortaya çıkan sorunların başında iki nokta arasında veri akışını sağlayan fiziksel ağın herhangi bir şekilde zarar görme ihtimalinin olması gelmektedir.

İnternet kavramı ilk olarak TCP protokolünde Vint Cerf ve Bob Kahn tarafından tanıtıldı. Günlük yaşamda internete giriş Word Network Protokolü 1991 yılında geliştirilmiş olmasına rağmen, evde internet kullanımı 1998 yılına dayanmaktadır. Bugün dünya çapında 2 milyardan fazla insan günlük işlerinin çoğunu dijital olarak yapmaktadır. 21. yüzyıl, dijital ağ ve kullanımda büyük bir evrim gördü. Günümüzde dijital ortamlar sadece bilgi akışı için değil, sohbet etmek, alışveriş yapmak, video ve film izlemek gibi çeşitli etkinlikler için de kullanılmaktadır. Dijital bağlanabilirlik birçok insan için dünyanın önemli bir parçasıyken, ülkemizde internet bağlantısından yararlanan ortalama 45 milyon insan var. İnternet Türkiye'ye ne zaman ulaştı? Türkiye'de ilk internet bağlantısı 12 Nisan 1993 tarihinde kurulmuştur. İlk yıllarda sadece TÜBİTAK ve üniversiteler interneti kullanırken, sadece ODTÜ ve Ege Üniversitesi internete bağlıyken, günümüzde herkes istediği internet servis sağlayıcısına bağlanabilmektedir.

Dünyanın diğer yerlerinde olduğu gibi Türkiye'de de internet başlangıçta bilgi aktarımı için kullanılıyordu. 1995 yılında dünyadaki gelişmelere paralel olarak Türk girişimciler de artan taleple internet ortamını kullanmış; Özellikle reklam ve pazarlama amaçlı web sitelerini, e-posta ve diğer hizmetlerini kullanıcıların beklentilerine göre interaktif hale getirmeye başladılar.

Anahtar Kelimeler

Paylaş

Önceki Post

Metalurji

Bizi Arayın
+90 538 033 35 91
Whatsapp İrtibat
905380333591